Aktualności

Wakacje, Wakacje……. Znów będą wakacje!!!!

19 czerwca nadszedł długo oczekiwany (przez uczniów i nauczycieli) dzień – zakończenie roku szkolnego.
Gości, nauczycieli, uczniów i rodziców przywitała dyrektor Halina Sieczka, która wręczyła nagrody wyróżniającym się uczniom. I tak wyróżniono uczniów osiągających bardzo dobre wyniki w nauce, ale również mających osiągnięcia sportowe, działających w kole charytatywnym, szczególnie zaangażowanych w życie szkoły. Pani Marzena Zajączkowska wręczyła nagrody dla uczniów szkoły branżowej , która współpracuje z Ochotniczym Hufcem Pracy Skarżysko-Kamienna.
W części artystycznej uczniowie podziękowali swoim nauczycielom za wytrwałość w pracy nad ich wiedza i charakterami. Uroczystość zakończyła prezentacja zdjęć przypominających najciekawsze wydarzenia z życia szkoły w minionym roku szkolnym.
Następnie uczniowie udali się do klas, gdzie z rąk wychowawców odebrali upragnione świadectwa. Przed nimi 2 miesiące odpoczynku. Życzymy pięknej pogody i niezapomnianych wrażeń.
Agata Nowak-Wierzchowska,
zdjęcia: Dominika Chmura

Czytaj Więcej... o: Wakacje, Wakacje……. Znów będą wakacje!!!!

Powiatowe zakończenie roku szkolnego

18 czerwca w Zespole Szkół Ekonomicznych w odbyło się powiatowe zakończenie roku szkolnego 2018/19. W uroczystości wzięli udział uczniowie wszystkich szkół i placówek wychowawczych z powiatu skarżyskiego, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz władze powiatu: wicestarosta Anna Leżańska, członkowie Zarządu Powiatu Katarzyna Bilska i Adam Ciok.
Zebranych w szkole gości przywitała dyrektor ZSE Joanna Romanowska. Główną częścią uroczystości było wręczenie uczniom placówek ponadgimnazjalnych z terenu powiatu skarżyskiego, dyplomów i upominków książkowych w wyróżnieniu za osiągnięte wyniki w nauce, sporcie i działalności charytatywnej.
Oto nagodzeni uczniowie naszej szkoły:
Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 3:
1. Dominik Szac - klasa 1A- za 100% frekwencję oraz bardzo dobre wyniki w nauce
2. Elwira Sadowska - klasa 2A - za bardzo dobre wyniki w nauce i zaangażowanie społeczne
3. Katarzyna Szczygieł - klasa 2A - za dobre wyniki w nauce, zaangażowanie w życie szkoły oraz wysoką frekwencję
4. Dominika Chruściel - klasa 3A - za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie
5. Konrad Szafraniec - klasa 3B - za dobre wyniki w nauce
Technikum Nr 3:
1. Julia Belicka - klasa 1TPS - za dobre wyniki w nauce i zaangażowanie w życie szkoły
2. Nikola Ścibisz - klasa 1TF - za bardzo dobre wyniki w nauce
3. Weronika Wiśnios - klasa 2TGS - za dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie
4. Dominik Chruściel - klasa 3TFS - za zaangażowanie w życie szkoły, reprezentowanie szkoły na zawodach sportowych oraz udział w akcjach charytatywnych
5. Kamil Pajek - klasa 3TG - za dobre wyniki w nauce
A. Nowak-Wierzchowska
zdjęcia: Donata Golis, skarzysko24.pl
Czytaj Więcej... o: Powiatowe zakończenie roku szkolnego

Praktyki zawodowe uczniów ZSSU w Wielkiej Brytanii

W dniu 19 maja 2019r trzecia grupa uczniów ZSSU rozpoczęła trwające 14 dni praktyki zawodowe w Anglii w ramach programu Erasmus + „ Praktyka zagraniczna- drogą do kariery”. Ośmiu mechaników, uczniów drugiej i trzeciej klasy technikum, oraz ośmioro uczniów klasy trzeciej technikum gastronomicznego wraz z opiekunami poleciało do miejscowości Bilston. W dni powszednie uczniowie odbywali praktyki u angielskich pracodawców, natomiast w weekendy zwiedzali najciekawsze zakątki Wielkiej Brytanii. Uczniowie zwiedzili Londyn, Liverpool, Birmingham i miejscowości Barmouth, Llangudno oraz ogród botaniczny Portmerilion w Walii. Uczniowie bardzo dobrze radzili sobie w pracy pomimo bariery językowej. Uzyskali od pracodawców certyfikaty potwierdzające odbyty staż i słowa pochwały za wykonaną pracę. Po powrocie do szkoły w dniu 13 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie praktyk. Podczas tej uroczystości pani dyrektor Halina Sieczka uroczyście wręczyła im certyfikaty.
tekst i zdjęcia: Jolanta Domagalska
Czytaj Więcej... o: Praktyki zawodowe uczniów ZSSU w Wielkiej Brytanii

Dzień Patrona 2019

5 czerwca w naszej szkole miała miejsce ważna uroczystość- Dzień Patrona. Od 2010 roku jest nim Władysław „ Oset” Wasilewski. Dla współczesnej młodzieży może on być doskonałym wzorem do naśladowania, bo to wzorowy uczeń, harcerz, syn, brat, kolega, patriota. Dyrektor szkoły, p. Halina Sieczka, w swoim wystąpieniu nawiązała do wspomnień klasowej koleżanki Władka, Haliny Sochackiej, która tak zapamiętała go z młodzieńczych lat: „ jako uczeń- bardzo dobry, zdyscyplinowany i sumienny. Cechowała go szczerość, umiejętność współżycia, koleżeńskość. Był inteligentny, o bujnej, wrażliwej naturze. Wysoki, szczupły, o zręcznej, wysportowanej sylwetce. Miał bardzo subtelne, delikatne rysy twarzy. Był zawsze pogodny, uśmiechnięty i bardzo miły- dlatego cieszył się ogólną sympatią. Nazywaliśmy go pieszczotliwie „ Ciasteczko””. Część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem p. Magdaleny Murawskiej i p. Marcina Karpety zaprezentowali uczniowie z klasy 1 Tps. Wykorzystując formę wywiadu, wcielili się w role osób bliskich Władkowi: brata ( Mieczysława Wasilewskiego ps. Kot), siostry ( Józefy Stefanowskiej Rybus ps. Poranek) i szkolnej koleżanki. W ten sposób pokazali bogaty i ciekawy życiorys naszego patrona.
Ważną częścią uroczystości było wręczenie nagród stypendialnych dla wyróżniających się uczniów ZSS-U. Prestiżowe stypendium „Oseta”, ufundowane przez p. Mieczysława Wasilewskiego, otrzymał Kamil Pajek z kl. 3 Tg. Stypendia nauczycielskie trafiły do uczennic ze szkoły branżowej: Dominiki Chruściel z kl. 3a i Katarzyny Szczygieł z kl. 2a. Te nagrody to świetna motywacja dla uczniów do osiągania jak najlepszych wyników w nauce oraz angażowania się w życie szkoły.
Przy tej okazji nagrodzeni zostali też uczniowie angażujący się w realizację narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 3: Dominika Sidor, Dorota Minda, Klaudia Brzezińska, Weronika Majewska, Łukasz Siwiec, Jakub Dulęba, Patryk Żarski, Dominik Szafraniec, Julia Belicka, Emilia Belicka.
Joanna Zagajana - Wiatr
Zdjęcia: Dominika Chmura
Czytaj Więcej... o: Dzień Patrona 2019

Warsztaty w "Strefie Rodzica"

04 czerwca 2019 r. w Zespole Placówek Edukacyjno - Wychowawczych w Skarżysku - Kamiennej odbyły się warsztaty w "Strefie Rodzica". Nasi uczniowie zostali zaproszeni ponownie, aby wykonać fryzury, makijaże oraz manicure hybrydowy.
Uczennice klasy 1TF: Natalia Fąfara, Weronika Drypa, Marysia Kasińska, Natalia Chochół, Natalia Jaskros, Ola Wiśnios, Karolina Ulewińska, Zuzia Pocheć, Wiktoria Nowak, Wiktoria Kępas, Angelika Warias, Patrycja Kowalska pod opieką Anny Grabowskiej i Anny Malik zajmowały się metamorfozą mam.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i w oczekiwaniu na kolejne warsztaty.
Anna Malik
Zdjęcia: Anna Grabowska, Anna Malik
Czytaj Więcej... o: Warsztaty w "Strefie Rodzica"

Powrót z zagranicznych praktyk

Piątek 31 maja był, niestety, początkiem końca naszej angielskiej przygody.Poszliśmy do pracy po raz ostatni, prosząc pracodawców o ocenę naszych umiejętności i starań. Opinie były bardzo pozytywne i wielu z nas otrzymało propozycję pracy na stałe lub chociaż w czasie wakacji. Po południu, podczas uroczystego obiadu, angielski koordynator projektu wręczył nam certyfikaty potwierdzające odbyty staż i gratulował uzyskanych ocen. Po zakończeniu tej uroczystości spędziliśmy super wieczór grając w kręgle i robiąc ostatnie zakupy. Szkoda, że te dwa tygodnie upłynęły nam tak szybko.

J. Domagalska

Czytaj Więcej... o: Powrót z zagranicznych praktyk

Mecz Branżowa vs. Technikum

W poniedziałek 3 czerwca 2019 roku o godzinie 11.50 w ramach „Dnia Sportu” odbył się rewanżowy mecz piłki nożnej chłopców między reprezentacjami Szkoły Branżowej i Technikum. We wrześniu zwyciężyła reprezentacja Technikum (5:2).
Mecz rozegrano na boisku szkolnym w czasie 2 x 20 minut z 10 minutową przerwą. Drużyny liczyły po 7 zawodników na boisku, liczba zmian była dowolna.
Spotkanie zakończyło się zwycięstwem reprezentacji Szkoły Branżowej (6:3).
 
Składy reprezentacji:
 
Szkoła Branżowa
 Mateusz Bednarek
Mateusz Jagieło
Patryk Duda
Kamil Mendak
Grzegorz Łazarczyk
Eryk Piętak
Konrad Dreas
Jakub Kwapisz
 
 
Technikum
Damian Piasecki
Kacper Wydra
Damian Okła
Mikołaj Zatorski
Łukasz Supierz
Kacper Kowalik
Marcel Urban
Jakub Wesołowski
 
 
Strzelcy bramek:
Szkoła Branżowa: Mateusz Bednarek (1), Kamil Mendak (2), Grzegorz Łazarczyk (3).
Technikum: Damian Okła (1), Kacper Wydra (2).
 
Mecz przebiegał w sportowej atmosferze przy udziale kibiców.
Organizatorami meczu byli nauczyciele wychowania fizycznego Wojciech Mańko i Waldemar Mączka.
 
 
tekst i zdjęcia: Wojciech Mańko
 
Czytaj Więcej... o: Mecz Branżowa vs. Technikum

VI Turniej Samochodowej Wiedzy Technicznej

W piątek 31 maja w Centrum Kształcenia Praktycznego w Starachowicach odbył się VI Turnieju Samochodowej Wiedzy Technicznej pod patronatem Wojewody Świętokrzyskiego oraz Kuratora Oświaty w Kielcach.
Do konkursu stanęli uczniowie z terenu województwa świętokrzyskiego wykazując się wiedzą teoretyczną i praktyczną w zakresie budowy i naprawy pojazdów samochodowych. Powiat skarżyski reprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Samochodowo-Usługowych w Skarżysku-Kamiennej. Turniej składał się z dwóch części: pisemnej i praktycznej. Nasza szkoła zakwalifikowała się do ścisłego finału.
Tegoroczny turniej realizowano we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy -Okręgowym Inspektoratem Pracy w Kielcach, firmą Man i Starostwem Powiatowym.
Celem Turnieju było zachęcenie młodzieży do podejmowania nadobowiązkowych zadań wynikających z zainteresowań i zamiłowań technicznych oraz zwiększenie zainteresowania młodych ludzi kierunkami technicznymi w dalszej edukacji.
 
Paweł Wiatr
Czytaj Więcej... o: VI Turniej Samochodowej Wiedzy Technicznej

Pozdrowienia z Anglii….(relacja z praktyki Erasmus+)

Po pięciu dniach harówki na praktyce nadszedł wreszcie upragniony relaks. Pojechaliśmy w sobotę do Liverpoolu. Po spacerze wokół Doków Alberta odwiedziliśmy Muzeum Beatlesów i Muzeum Morskie. Największe wrażenie zrobił na nas olbrzymi model Titanica i zgromadzone tam pamiątki po ludziach, którzy zginęli w tej katastrofie. Przeszliśmy również po centrum miasta, podziwiając ciekawą architekturę i wspaniałe wystawy sklepów. Męska część wycieczki była zawiedziona, ponieważ stadion drużyny FC Liverpool był niedostępny dla zwiedzających z powodu odbywającego się meczu. W niedzielę pojechaliśmy na następną wycieczkę - do Walii. W Barmouth spacerowaliśmy po plaży, a niektórzy nawet zaryzykowali kąpiel w lodowato zimnej wodzie. Kolejnym punktem wizyty w Walii był cudowny ogród botaniczny w Portmerilion i ruiny zamku oraz mury obronne w Conwy. Od poniedziałku znowu ciężka praca i pożegnanie w piątek.

Jolanta Domagalska

Czytaj Więcej... o: Pozdrowienia z Anglii….(relacja z praktyki Erasmus+)

Dni otwarte w ZSSU

W dniach 28-29 maja w naszej szkole gościliśmy kilkuset uczniów podstawówek i gimnazjów ze Skarżyska i okolic. Młodzież mogła zwiedzić szkołę, a przede wszystkim bliżej poznać kierunki nauczania. I tak na parterze, w kuchni prezentowane były przepiękne dekoracje wykonane z warzyw. Uczniowie z klas gastronomicznych częstowali również młodszych kolegów wypiekami własnej produkcji. W pracowni samochodowej można było obejrzeć nowinki techniczne oraz poznać historię motoryzacji. Przyszli graficy komputerowi mogli poznać specyfikę profesji w pracowni 64, gdzie prezentowana była drukarka 3D oraz pozostały sprzęt i oprogramowanie do tworzenia grafiki. Szczególna popularnością cieszyła się strefa fryzjerstwa i stylizacji. Uczennice dokonywały koloryzacji fryzur, wykonywały fryzury damskie i męskie, stylizowały paznokcie, zdobiły ciało tatuażowi z henny. Chętni mogli dokonać wirtualnej przemiany swego wizerunku za pomocą specjalnego programu komputerowego. W tej strefie odbywał się również atrakcyjny pokaz mody promujący fascynujący zawód – technik przemysłu mody (specjalne podziękowania dla firmy ZAQUAD). Młodzież mogła również wziąć udział w zajęciach sportowych na sali gimnastycznej oraz wykazać się zdolnościami wokalnymi przy karaoke. Przecież pobyt w szkole to nie tylko nauka, ale również zabawa.

Agata Nowak - Wierzchowska

zdjęcia: Kacper Płusa, Piotr Rudziński

Czytaj Więcej... o: Dni otwarte w ZSSU

Świętokrzyskie Dni Profilaktyki

24 maja, we współpracy z OHP, Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną i Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Skarżysku – Kam. Pedagog szkolny Pani Agnieszka Sobocha zorganizowała spotkanie dla uczniów naszej szkoły, podczas którego pani Magdalena Świerczyńska – psycholog i terapeuta rodzin z PPP w Skarżysku omówiła zagadnienia związane z prawidłowym funkcjonowaniem rodzin, poprawnych relacji w rodzinie oraz zagrożeniami, jakie czyhają na rodziny we współczesnym świecie
Pani Marzena Zajączkowska z OHP przedstawiła prezentację na temat dopalaczy (co to są dopalacze, jakie są skutki ich zażywania, objawy po spożyciu, możliwości szukania pomocy)
Pani Kinga Janus z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej przeprowadziła wśród uczniów konkurs wiedzy o dopalaczach, skutkach ich zażywania i profilaktyce.
W konkursie wzięło udział 3 uczniów ze szkoły branżowej i 3 z technikum. Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody (głośnik bezprzewodowy, plecak, 2 komplety słuchawek, podkładka pod mysz komputerową i pendrive) ufundowane przez OHP i Powiatową Stacje Sanitarno – Epidemiologiczną.
 
Agnieszka Sobocha
Zdjęcia: Julia Belicka
Czytaj Więcej... o: Świętokrzyskie Dni Profilaktyki

Dni Otwarte

Zapraszamy na dni otwarte szkoły - 28 i 29 maja (wtorek i środa)

W programie:

-  pokaz mody

- stylizacja włosów i paznokci

- makijaże, tatuaże henną

- prezentacja pracowni grafiki komputerowej

- pięknie i smacznie czyli wizyta w gastronomii

- pracownia samochodowa

- zwiedzanie szkoły

- karaoke

- gry i zabawy

- spotkania z pracodawcami

 

Zapraszamy wszystkich uczniów i rodziców  od 9 do 13

 

Czytaj Więcej... o: Dni Otwarte

Kolejni uczniowie naszej szkoły na praktykach w Anglii

W dniu 19 maja 2019 kolejna, już trzecia grupa uczniów naszej szkoły rozpoczęła praktyki zagraniczne w Wielkiej Brytanii w ramach programu Erasmus + „Praktyki zagraniczne drogą do kariery”. Grupa 8 kucharzy z klasy 3 Tg i 8 mechaników z klas 2 i 3 przez dwa tygodnie będzie odbywać praktyki nabywając nowe umiejętności i doświadczenie zawodowe. Po przylocie do Anglii cała grupa wraz z opiekunami zwiedzała Londyn.

Czytaj Więcej... o: Kolejni uczniowie naszej szkoły na praktykach w Anglii

Spotkanie z Policją

21 maja odbyło się spotkanie policjantów z KPP w Skarżysku - Kam. z uczniami klasy 1TPS. Stróże prawa Opowiadali o bezpieczeństwie młodzieży, dopalaczach i krajowej mapie zagrożeń. Uczniowie wysłuchali z zainteresowaniem oraz zadawali wiele pytań.

Agata Nowak-Wierzchowska

Czytaj Więcej... o: Spotkanie z Policją

DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ W NASZEJ SZKOLE

Z okazji Dnia Unii Europejskiej , czyli święta europejskiego obchodzonego 9 maja, uczniowie klas: IA, IIIA i III TFS (pod okiem p. Jadwigi Kowalczyk) przygotowali wystawę dotyczącą Unii Europejskiej. Przypomnieli o dacie 9 maja 1950 roku, kiedy to Robert Schuman, francuski minister spraw zagranicznych w latach 1948 - 1952, ogłosił swoją deklarację - plan Schumana. Plan ten dotyczył powołania pierwszej organizacji koordynującej współpracę państw w górnictwie i hutnictwie, Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, co wpłynęło na rozpoczęcie procesu integracji europejskiej. Aby pogłębić wiedzę uczniów naszej szkoły, wyeksponowali informacje i ciekawostki związane z integracją krajów członkowskich UE w formie plakatów o krajach tworzących Unię.

Jadwiga Kowalczyk

Czytaj Więcej... o: DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ W NASZEJ SZKOLE

Wycieczka do MAN Starachowice

04.04.2019 roku uczniowie klasy 2TGS o profilu technik pojazdów samochodowych wraz z opiekunami: Halina Sieczka o Mariuszem Chybem, wzięli udział w wycieczce do firmy MAN Starachowice. Celem wycieczki było zwiedzenie zakładu, linii produkcyjnej, poznanie procesu produkcji autobusów oraz warunków pracy, zapoznanie się możliwościami odbycia praktyki zawodowej oraz ewentualnego późniejszego zatrudnienia w MAN. Młodzież z dużym zainteresowaniem obejrzała nowoczesny zakład oraz produkowane tam autobusy.

Mariusz Chyb

Czytaj Więcej... o: Wycieczka do MAN Starachowice

Kolejne sukcesy recytatorskie naszych uczniów

5 kwietnia 2019 r. w Suchedniowie odbył się XVII Konkurs Recytatorski im. Jana Gajzlera. W tym roku hasłem przewodnim były słowa „ Co się komu w duszy gra...” pochodzące z „ Wesela” S. Wyspiańskiego. Uczestnicy prezentowali jeden wiersz J. Gajzlera oraz drugi dowolnego autora. Ich dobór miał wyrażać osobowość recytatora. W gronie jury w tegorocznym konkursie po raz pierwszy znalazł się Wojciech Niemczyk, aktor kieleckiego Teatru im. S. Żeromskiego, odtwórca głównej roli w filmie Konrada Łęckiego„ Wyklęty”. Naszą szkołę reprezentowała trójka doskonałych recytatorów. Wioletta Szafraniec zaprezentowała się w repertuarze wierszy: J. Gajzlera „ Echa leśne” i E. Jach „ Moja ziemia”. Karolina Łapka przygotowała wiersze: J. Gajzlera „ Gołoborze” i S. Gaszyńskiego „ Do Matki Polki”. Paweł Pera wyrecytował wiersze: J. Gajzlera „ Rewia” i anonimowy „ Mój kraj”. Juty dostrzegło talent recytatorski naszych uczniów. Paweł Pera zdobył wyróżnienie, zwracając uwagę swoją charyzmatyczną recytacją. Karolina Łapka zajęła II miejsce, a jurorzy podkreślili jej doskonałą dykcję, wyjątkowy nastrój i ekspresję prezentacji.
To ogromny sukces naszych uczniów, którzy po raz kolejny udowadniają, że należą do ścisłej czołówki najlepszych recytatorów ze skarżyskich szkół.
Joanna Zagajna - Wiatr

Czytaj Więcej... o: Kolejne sukcesy recytatorskie naszych uczniów

Sprzątanie wokół Rejowa

Dnia 03.04.2019 w środę uczniowie z klas 1TPS oraz 1TF wzięli udział w porządkowania terenu wokół zalewu” Rejów”. Akcja zorganizowana została we współpracy szkolnego Klubu Ekologicznego i Związku Wędkarskiego. Młodzież pod opieką p. A. Malik i p. W. Mączki posprzątała odcinek około kilometra wzdłuż linii brzegowej zalewu Rejów. Po ciężkiej pracy w nagrodę p. W. Mączka zorganizował ognisko. Było pieczenie kiełbasek i wspólne rozmowy. Młodzież zadowolona , stwierdziła że takie akcje powinny odbywać się częściej i oni chętnie wezmą w nich udział.

Dziękujemy

A. Malik, W, Mączka

Czytaj Więcej... o: Sprzątanie wokół Rejowa

Blu day czyli Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu

Dnia 03.04.2019.r uczniowie naszej szkoły tj. grupa klasy 3TG z opiekunem M. Lech-Derlatką uczestniczyli w "Światowym Dniu Wiedzy na Temat Autyzmu." Wzięli oni udział w Niebieskim Marszu oraz w części artystycznej, która się odbyła w MCK w Skarżysku - Kam. Nasza szkoła solidaryzuje się z osobami niepełnosprawnymi uczestnicząc w powyższych obchodach. Część artystyczna obejmowała spektakl: pt" Mój Anioł " oraz występ taneczny "Mój Książę". Zostały również ogłoszone wyniki konkursu fotograficznego "Spektrum Autyzmu".
Organizacja obchodów Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu ma na celu przybliżenie społeczeństwu problematyki związanej z autyzmem i podjęcie działań na rzecz zrozumienia i tolerancji osób dotkniętych autyzmem, które często spotykają się z nietolerancją i krzywdzącymi komentarzami ze strony społeczeństwa.

Małgorzata Lech-Derlatka

Czytaj Więcej... o: Blu day czyli Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu

Wielkanoc z PCK

W  miniony weekend uczennice szkoły: Natalia Fąfara, Maria Kasińska, Angelika Warias, Weronika Drypa, Patrycja Kowalska (wszystkie 1 TF) wzięły udział w zbiórce żywności organizowanej przez PCK. Dzięki akcji "Wielkanoc z PCK" przygotowane zostaną paczki żywnościowe, które pozwolą zapewnić godne święta osobom w trudnej sytuacji materialnej.

Sylwia Kęczkowska

Czytaj Więcej... o: Wielkanoc z PCK

Pozdrowienia z Anglii

Po tygodniu solidnej pracy przyszła pora na weekendowe wycieczki. Nasi uczniowie i ich opiekunowie wybrali się w sobotę na wycieczkę po zjawiskowej Walii. Pogoda i nastroje jak zwykle dopisywały.

Pierwszym miejscem które odwiedziliśmy był bajkowy Portmeirion zaprojektowany przez architekta Clougha Williamsa-Ellisa. Później przyszła pora na górzysty park narodowy Snowdonia, znajdujące się na liście UNESCO miasto Conwy ze średniowiecznymi murami obronnymi, oraz wreszcie wiktoriański kurort nadmorski Llandudno. Po sutym obiedzie, spacerze nad Oceanem Atlantyckim oraz wizycie na molo przyszła pora na powrót do Bilston. Wszyscy na pewno długo będą pamiętać wizyte w kraju czerwonego smoka –Cymru.

W niedzielę eksplorowaliśmy Black Country, jak od wydobywanego tu węgla, zwykło się nazywać krainę gdzie mieszkamy. Wizyta w Black Country Living Museum przybliżyła nam to, jak wyglądało codzienne Zycie w miejscu gdzie rozpoczęła się rewolucja przemysłowa na świecie. Zwiedzanie całych domów i ulic pełnych osób w strojach z epoki wykonujących swoje codzienne obowiązki ,było niezapomnianym przeżyciem.

Od poniedziałku powrót do pracy , czyli jak zwykli mawiać Anglicy: „ business as ustal”. Pozdrawiamy ciepło z wiosennej i ciągle słonecznej Anglii.

Marcin Karpeta

Czytaj Więcej... o: Pozdrowienia z Anglii

Akcja ” Młoda KREW ratuje życie”

W dniu 28 marca w naszej Oddział Rejonowy PCK w ramach XVII edycji turnieju „Młoda krew ratuje życie” zorganizował akcję poboru krwi od pełnoletniej młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Do akcji dołączyli uczniowie z I LO , Zespółu Szkół Ekonomicznych, Zespóuł Szkół Technicznych i Zespółu SzkółTransportowo-Mechatroniczynych. Dziś w spotkaniu udział wzięło 50 osób z czego 25 uczniów oddało 11.250ml krwi. Z naszej szkoły zgłosiło się do akcji 20 uczniów, z czego 11 oddało krew. Każdy krwiodawca otrzymał 8 czekolad, sok oraz posiłek regenerujący. Przedsięwzięcie realizowane było przez Polski Czerwony Krzyż przy współudziale środków finansowych z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Urzędu Miasta Skarżysko-Kamienna. Krew to bezcenny dar i lek, który w każdej chwili może być potrzebny każdemu z nas lub naszym bliskim. Dlatego tak ważne jest krzewienie idei krwiodawstwa wśród młodzieży.

A. Nowak-Wierzchowska

zdjęcia: Dominika Chmura

Czytaj Więcej... o: Akcja ” Młoda KREW ratuje życie”

Rekolekcje wielkopostne

W dniach 27-29 marca w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne prowadzone przez ks. Karola Piłata, Młodzież miała okazje wziąć udział w drodze krzyżowej, wysłuchać nauk rekolekcyjnych, które po raz pierwszy odbyły się również w szkole, przystąpić do sakramentu pojednania.
Wielki Post upamiętnia czterdziestodniowy pobyt Pana Jezusa na pustyni. Jest także odniesieniem do czterdziestoletniej tułaczki Izraelitów po ucieczce z Egiptu.

Okres ten rozpoczyna Środa Popielcowa, a kończy liturgia Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowana w Wielki Czwartek. Zgodnie z nauką Kościoła Post Wielki powinien być czasem pokuty, nawrócenia i wzmożonej pobożności. Ma przybliżać wiernym najważniejsze tajemnice wiary i przygotować ich do godnego uczestnictwa w wielkim święcie Zmartwychwstania Pańskiego.

Agata Nowak - Wierzchowska

Czytaj Więcej... o: Rekolekcje wielkopostne

Kolejne praktyki w Anglii

24 marca kolejna grupa młodzieży z ZSSU wyruszyła na dwutygodniowe praktyki do Anglii. Szesnastu uczniów naszej szkoły w zawodach: technik pojazdów samochodowych, technik usług fryzjerskich oraz technik usług gastronomicznych, pod opieką nauczycieli: Wojciecha Mańko oraz Marcina Karpety będzie zdobywać doświadczenie zawodowe, szlifować swój angielski, poznawać Zjednoczone Królestwo oraz po prostu dobrze się bawić.
24 marca cała grupa zwiedzała stolicę Wielkiej Brytanii - Londyn. Uczestnicy odwiedzili muzeum figur woskowych Madame Tussauds ,a po solidnym lunchu udali się na wycieczkę po Soho, China Town, the Trafalgar Square, the National Gallery i the Buckingam Palace. Całość zwieńczyła podniebna wycieczka na London Eye, z którego roztacza się przepiękny widok na cały Londyn.
25 marca nasi uczniowie rozpoczęli już praktyki. Tradycyjnie nieprzewidywana angielska pogoda spłatała uczestnikom pozytywną niespodziankę, gdyż – na przekór ogólnym oczekiwaniom - jest pięknie , słonecznie i prawdziwie wiosennie. Pozdrawiamy ciepło ze słonecznej Anglii
tekst, zdjęcia: p. W. Mańko, M. Karpeta, A. Nowak - Wierzchowska
 
Czytaj Więcej... o: Kolejne praktyki w Anglii

Nasi uczniowie w konkursie „ Pro Patria”

26 marca 2019 r. odbył się XI Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej „ Pro Patria”. W tegorocznej edycji zadaniem recytatorów było przygotowanie repertuaru patriotycznego pod hasłem „ Na swojską nutę”. Naszą szkołę reprezentowało 3 uczestników. Karolina Łapka z kl. 3Tfs zaprezentowała wiersz Jana Gajzlera „ Gołoborze” i Seweryna Gaszyńskiego „ Do Matki Polki”. Wioletta Szafraniec z kl. 3Tfs wystąpiła z repertuarem wierszy: Jana Gajzlera „ Echa leśne” i Elżbiety Jach „ Moja ziemia”. Dla obu dziewcząt był to debiut w konkursie tego szczebla. Trzeci z uczestników Paweł Pera wyrecytował wiersz Jana Gajzlera „ Rewia” i anonimowy utwór „ Mój kraj”. W konkursie wzięło udział 14 uczniów ze wszystkich skarżyskich szkół średnich. Wśród najlepszych znalazł się Paweł Pera, zajmując II miejsce. I to właśnie on zebrał najwięcej pochwał ze strony jury, które podkreślało jego wyjątkowy kunszt recytatorski, dojrzałość i autentyczność przekazu. Wszystkim naszym uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

tekst i zdjęcia: p. Joanna Zagajna - Wiatr

Czytaj Więcej... o: Nasi uczniowie w konkursie „ Pro Patria”

Nowe książki w szkolnej bibliotece

W tym roku , po wielu latach, w naszej bibliotece szkolnej pojawiły się nowe książki beletrystyczne. Stał się to możliwe dzięki udziałowi skarżyskich bibliotek szkolnych w projekcie" Narodowy Program Rozwoju czytelnictwa - priorytet 3". I tak wśród nowych pozycji: mrożące krew w żyłach horrory, namiętne opowieści o Greyu, książki o tematyce psychologicznej, biografie, romanse, przezabawne powieści Małgorzaty Musierowicz. Słowem - do wyboru, do koloru. Zapraszamy wszystkich spragnionych literackich doznań do biblioteki, gdyż jak wiadomo: "Kto czyta, żyje dwa razy"
Agat Nowak-Wierzchowska
Specjalne podziękowania dla grupy poligraficznej z klasy 1tps za wykonanie plakatów  promujących nowości.

Czytaj Więcej... o: Nowe książki w szkolnej bibliotece

Wiosenne kino

21 marca , w pierwszy dzień wiosny, uczniowie i uczennice z klas 3tg i 1tf wybrali się do Kina Centrum, aby obejrzeć komedię Misz Masz czyli Kogel mogel 3. Chociaż aura nie była sprzyjająca, to dopisywały humory i nadzieja, że już niedługo słońce zaświeci mocniej, a i koniec roku szkolnego będzie widać na horyzoncie.
A. Nowak-Wierzchowska

Czytaj Więcej... o: Wiosenne kino

Z wizytą w Komendzie Powiatowej Policji

W pierwszy dzień tej wiosny czyli 21 marca klasa 1TPS miała możliwość zapoznania się z pracą policjantów Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku. W trakcie wizyty uczniowie poznali specyfikę pracy w policji oraz zasady rekrutacji do służby. Rozmawiali również z policjantami o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, cyberprzstępczości oraz odpowiedzialności karnej nieletnich. Zwiedzili budynki komendy (min. : strzelnicę, pdoz, siłownię, salę odpraw), po czy obejrzeli pojazdy stróżów prawa.
 
Wizyta przebiegła w iście wiosennej i radosnej atmosferze.
 
A. Sobocha. M. Chyb
Czytaj Więcej... o: Z wizytą w Komendzie Powiatowej Policji

Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej

Książki elektroniczne, tak samo jak książki drukowane, mają swoje święto. W marcu wiele bibliotek, e-księgarni i innych instytucji obchodzi Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna również włączyła się w obchody Międzynarodowego Tygodnia Książki Elektronicznej. Z tej okazji 8 marca 2019r. w Czytelni na ul. Towarowej zorganizowano zajęcia edukacyjne dla młodzieży pt. „Biblioteka cyfrowa – biblioteką jutra”. W zajęciach tych wzięli udział uczniowie klasy 2a wraz z p. Magdaleną Murawską. Zajęcia były wzbogacone prezentacją multimedialną przedstawiającą biblioteki cyfrowe w Polsce, ich zbiory oraz zasady korzystania z nich.
Na lekcji uczniowie dowiedzieli się, jakie są biblioteki cyfrowe w Polsce, jak funkcjonują oraz w jaki sposób można z nich korzystać. Mieli możliwość zastosowania tej wiedzy w zajęciach praktycznych – wyszukiwali interesujące ich dokumenty cyfrowe (zdjęcia, plakaty, starodruki) oraz inne materiały biblioteczne (pełne teksty lektur, opracowania, biografie autorów).
tekst: p. Agata Nowak - Wierzchowska
Czytaj Więcej... o: Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej

Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa

20 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa. Powstał on z myślą o tym, aby choć na jeden dzień w roku zrezygnować z jedzenia mięsa i propagować jadłospisy na bazie warzyw, owoców i zbóż. Idea tego dnia narodziła się w 1985 roku w Ameryce. Nie bez powodu na datę obchodów Dnia Bez Mięsa wybrano 20 marca, bowiem jest to dzień poprzedzający nastanie kalendarzowej wiosny, a jak wiadomo wiosna to najlepszy czas w roku na zmianę diety, wzbogacenie jej w warzywa i owoce. Tego dnia na całym świecie odbywają się prezentacje wegetariańskiej sztuki kulinarnej, wystawy i wykłady wspierające upowszechnianie bezmięsnej diety. Również uczniowie klasy 2 Tgs przygotowali, w ramach pracowni gastronomicznej z panią E. Janowską i G. Rokitą, przepyszne potrawy bez mięsa takie, jak :chili sin carne, wiosenną sałatkę w miseczce z tortilli, naleśniki ze szpinakiem, nachosy z guakamole, zupę krem z dyni, makaron ze szpinakiem. Same pyszności!

tekst i zdjęcia: p. Ewa Janowska

Czytaj Więcej... o: Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa

Jak obchodziliśmy Niepodległość i czy można uczyć ciekawie historii?

W dniu 13 marca 2019 roku uczniowie naszej szkoły kl 3TG pod opieka p.Bożeny Chrzanowskiej uczestniczyli w konferencji metodycznej w I LO w
Skarżysku-Kam na temat: Jak obchodziliśmy Niepodległość i czy można uczyć ciekawie historii ? Podczas konferencji wykład wygłosił prof.dr.hab.Wojciech Iwańczak :"Za co spalono Jana Husa na stosie w Konstancji? Następnie mgr Marcin Medyński zaprezentował jako źródło historyczne pocztówki z I wojny światowej bogato opisując ich rolę i znaczenie w nauczaniu historii.Ciekawej prezentacji dokonał mgr Piotr Kołodziejski -"Jubileusze " "małe i duże". Działalność merytoryczna Muzeum im "Orła Białego" w kontekście ważnych rocznic historycznych oraz mgr Roman Falarowski-"Regionalizm w nauczaniu historii na przykładzie gminy Bliżyn".
Dzięki temu spotkaniu młodzież naszej szkoły mogła poznać niekonwencjonalne metody nauczania historii, spotkać się z ciekawymi ludźmi i przybliżyć sobie wiedzę o naszym najbliższym regionie.

tekst: p. Bożena Chrzanowska

Czytaj Więcej... o: Jak obchodziliśmy Niepodległość i czy można uczyć ciekawie historii?

Olimpiada Techniki Samochodowej

W 2000 r. redakcja „Auto Moto Serwisu” po raz pierwszy zorganizowała Olimpiadę Techniki Samochodowej dla młodzieży szkół średnich o profilu samochodowym. Dziś jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży dla młodzieży szkół średnich o profilu samochodowym. W tym roku  mamy jubileuszową  XX edycję Olimpiady Techniki Samochodowej, nad którą honorowy patronat objął Minister Edukacji Narodowej.

Olimpiada ma zasięg ogólnopolski, a jej laureatami zostanie trzech uczniów, którzy uzyskają największą liczbę punktów – po zsumowaniu wyników półfinału i finału. Podczas olimpiady przyznawany jest także tytuł Samochodowej Szkoły Roku. Otrzyma go szkoła, której uczniowie zdobędą łącznie największą liczbę punktów, pod warunkiem, że przynajmniej jeden uczeń przejdzie do finału. Na mocy rozporządzenia MEN finaliści i laureaci olimpiady są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu zawodowego.

Szkolny etap olimpiady odbył się 13.02.2019 wzięło  w nim udział 26 uczniów  (wyniki poniżej). Wyłonił on   uczestników drugiego etapu OTS, który odbył się  odbył się 16.03.2019 roku w Warszawie na Wydziale SiMR, Politechnika Warszawska, ul. Narrbuta 84

Czytaj Więcej... o: Olimpiada Techniki Samochodowej

Piłka Ręczna Dziewcząt

Dnia 08 marca reprezentacja dziewcząt w składzie: Jelonek Julita, Bzymek Patrycja, Nowak Natalia, Rogozińska Karolina, Kasińska Maria, Nowacka Patrycja, Kępas Wiktoria, Janik Angelika, Parszewska Kamila, Zając Katarzyna zajęła IV miejsce w Mistrzostwach Powiatowych w Piłce Ręcznej Dziewcząt pokonując drużynę ZSTM (3:2).

tekst i zdjęcia: p. Wojciech Mańko

Czytaj Więcej... o: Piłka Ręczna Dziewcząt

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 lutego na całym świecie obchodzony jest od 1999 roku dzień języka ojczystego. W naszej szkole w związku z tym wydarzeniem zawisły plakaty przypominające o tym, jak ważny w życiu każdego narodu jest jego język, dbanie o jego kulturę i poprawność. W ramach współzawodnictwa klas A. Nowak-Wierzchowska zorganizowała quiz językowy „Kocham język oj-czysty”. W zabawie wzięło udział po 2 reprezentantów  każdej  z klas

Wyniki indywidualne:

Martyna Zbroja 14p., Dawid Magiera 13 p., Kamil Pajek 13p. Uczestnicy Ci wezmą udział w superquzie o tytuł Mistrza Mowy Oj-Czystej.

 

Czytaj Więcej... o: DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Giełda szkół w Orońsku

06 marca 2019 r. nasza szkoła uczestniczyła w Giełdzie Szkół Ponadgimnazjalnych i Ponadpodstawowych w Orońsku. Uczniowie i nauczyciele przedstawili bogatą ofertę edukacyjną ZSS-U dla technikum i szkoły branżowej na rok szkolny 2019/2020. W trakcie giełdy młodzież prezentowała przed gimnazjalistami i ósmoklasistami swoje umiejętności praktyczne. Można było skosztować pysznych potraw, podziwiać kolorowe dekoracje owocowo - warzywne, skorzystać z usług fryzjerek i wizażystek, zobaczyć działanie drukarki 3D, zasięgnąć fachowych porad "samochodziarzy". Nasze stanowisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Liczymy więc na udział uczniów gimnazjów i klas ósmych w Dniach Otwartych ZSS-U 22 maja i 23 maja 2019r.
Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły
tekst: p. Joanna Zagajna - Wiatr,
zdjęcia: Dominika Chmura

Czytaj Więcej... o: Giełda szkół w Orońsku

Warsztaty wykonywania elementów dekoracyjnych

W dniu 28 lutego w ramach zajęć praktycznych w klasie 2 TGS zostały przeprowadzone warsztaty z wykonywania elementów dekoracyjnych z warzyw i owoców pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów zawodowych gastronomicznych: E. Janowskiej oraz G. Rokity
Znane jest powiedzenie: "jeść oczami", dlatego tak ważne jest nie tylko dopieszczanie kubków smakowych konsumentów, ale również należy zwrócić uwagę na sposób ich zaserwowania.
Włożenie choćby trochę wysiłku w wykonanie elementów dekoracyjnych i udekorowanie stołu spowoduje, że nawet niewyszukany posiłek stanie się przyjemniejszy oraz bardziej wykwintny.
Nie zawsze aby stworzyć elementy dekoracyjne musimy mieć profesjonalny sprzęt. Wystarczy czasem tylko nóż kuchenny, trochę fantazji, kreatywności i co najważniejsze CHĘCI.

E.Janowska

Czytaj Więcej... o: Warsztaty wykonywania elementów dekoracyjnych

Konkurs fryzjerski "Batterfly"

W środę 27 lutego odbył się w naszej szkole konkurs fryzjerski: „Batterfly” oczami młodych stylistów Tegoroczna edycja konkursu przedstawiała motyw motyla. Wielcy artyści, styliści czerpią swoje inspiracje z przyrody, otaczającego nas świata. Uczestnicy naszego konkursu to nie tylko fryzjerzy, ale także wspaniali kreatorzy mody, którzy zaprezentowali swoje wizje w wykonanych fryzurach i strojach.

Celem konkursu było wykonanie fryzury artystycznej inspirowanej butterfly. Fryzury mogły zawierać elementy ozdobne i dopinki z włosów sztucznych. Modelka powinna mieć makijaż artystyczny, dopuszczalne elementy body-paintingu. Fryzura i stylizacja powinna współgrać z tematem. Uczestnicy konkursu na wykonanie zadania otrzymali 120 min.

Konkurs swoją obecnością zaszczycili goście: starosta skarżyski Artur Berus, pracownik starostwa ds. kontaktu z mediami Jolanta Jagiełło, menager i właściciel KREATOR ACADEMY Ireneusz Harbuz, Komendant Ochotniczego Hufca Pracy 13-1 Marzena Zajączkowska oraz wychowawca OHP Ireneusz Kasprzyk.
Patronat honorowy nad konkursem sprawował Starosta Powiatu Skarżyskiego Pan Artur Berus (absolwent naszej szkoły).

Czytaj Więcej... o: Konkurs fryzjerski "Batterfly"

Dzień Bezpiecznego Internetu

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. prof. W. Sedlaka we współpracy ze Społeczną Akademią Nauk/Wydział Zamiejscowy w Skarżysku, Komendą Powiatową Policji i Zespołem Szkół Technicznych im. Armii Krajowej zorganizowała w dniu 5 lutego br. Dzień Bezpiecznego Internetu, z hasłem przewodnim „Działajmy razem”. W wydarzeniu tym wzięli udział uczniowie naszej szkoły z klasy 1tps wraz z p. Magdalenę Murawską.

 

5 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu- rozpoczął sięwarsztatami „Co wiemy na temat zjawiska cyberprzemocy w sieci?”, które w Filii nr 2 poprowadził pracownik biblioteki. Drugi warsztat poświęcony ofiarom i świadkom cyberprzemocy „Następstwa cyberprzemocy, czyli czego doświadczają  ofiara i świadek” przygotowała Społeczna Akademia Nauk. Cykl zajęć zakończył się w Filii nr 1 biblioteki warsztatami „Jak się bronić przed cyberprzemocą? Konsekwencje cyberprzemocy dla sprawców nagannych zachowań w sieci”. Temat ten naświetlili uczniom policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku.

 

Czytaj Więcej... o: Dzień Bezpiecznego Internetu

Martyna Zbroja Stypendystką Nagrody Prezesa Rady Ministrów.

21 lutego odbyło się spotkanie starosty skarżyskiego p. Artura Berusa z najlepszymi uczniami szkół średnich w powiecie skarżyskim, którzy  otrzymali stypendium Prezesa Rady Ministrów. W tym roku (jak i w poprzednim) stypendium to trafiało w ręce Martyny Zbroi z klasy 4tg. Starosta pogratulował młodzieży  oraz wręczył upominki.
Stypendium Prezesa Rady Ministrów  otrzymuje uczeń, który ma najwyższa średnią i minimum bardzo dobre zachowanie w szkole, która kończy się maturą (liceum lub techniku). Ponieważ Martyna  jest uczennicą ostatniej klasy,  przed uczniami klas I-III szansa na zajęcie jej miejsca. Każdy ma szanse, życzymy sukcesów

A. Nowak-Wierzchowska

Czytaj Więcej... o: Martyna Zbroja Stypendystką Nagrody Prezesa Rady Ministrów.

Prelekcja na temat zasad zdrowego żywienia

W dniu 21.02 w naszej szkole została zorganizowana  przez p. Ewę Janowską prelekcja na temat zasad zdrowego odżywiania. Uczniowie klasy 1 A wysłuchali wykładu o zasadach racjonalnego żywienia. Prelekcja została przeprowadzona we współpracy z OHP Skarżysko w ramach programu edukacyjno - profilaktycznego "Młodzi dla środowiska".
W trakcie wykładu Pani Janowska omówiła następujące zagadnienia:
- śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia
- dieta na piątkę czyli 5 posiłków w ciągu dnia
- 5 porcji warzyw i owoców
- pij mleko
- wybieram wodę
- rola błonnika
- jedz ryby
- jedz wszystko,  ale z umiarem
Zdrowie odżywianie to ważny składnik życia każdego człowieka, dlatego od przyszłego roku szkolnego  w klasach o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych zostanie wprowadzona innowacja; dietetyka.

E.Janowska

Czytaj Więcej... o: Prelekcja na temat zasad zdrowego żywienia

Poczta walentynkowa

Z okazji WALENTYNEK Samorząd Uczniowski zorganizował POCZTĘ WALENTYNKOWĄ. To doskonały sposób, aby wyznać miłość swojej sympatii. Wszystkie "wysłane" walentynki zostały dostarczone do adresata. Samorząd Uczniowski życzy WSZYSTKIM DUŻO MIŁOŚCI

Czytaj Więcej... o: Poczta walentynkowa

Powiatowe Mistrzostwa w Piłce Nożnej Dziewcząt

20 lutego reprezentacja dziewcząt  naszej szkoły zajęła czwarte miejsce w Mistrzostwach  Powiatowych w Piłce Nożnej Halowej.
Dziewczyny wystąpiły w składzie : Jelonek Julita, Gostomska Julia, Nowak Natalia, Rogozińska Karolina, Minda Dorota, Nowacka Patrycja, Kępas Wiktoria, Janik Angelika, Parszewska Kamila, Zając Katarzyna. Do sukcesu nie zabrakło dużo: nasze dziewczęta pechowo trafiły dwa razy na silną drużynę ZSE.
Mecze: ZSS-U - ZSTM (4:2), ZSS-U - ZSE (1:2), półfinał ZSSU - I LO (1:5), o 3 miejsce ZSS-U - ZSE (1:5).

W. Mańko

Czytaj Więcej... o: Powiatowe Mistrzostwa w Piłce Nożnej Dziewcząt

Kolejne wyjazdy na praktyki zagraniczne

Technikum Nr 3 w Zespole Szkół Samochodowo - Usługowych od 24.03.2019 r. do 06.04.2019 r. realizuje projekt pt."Zagraniczna praktyka drogą do kariery" w ramach "Ponadnarodowej mobilności uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego". Uczniowie naszej szkoły wyjadą już po raz drugi na zagraniczne praktyki, ponadto dla grupy wyjeżdżającej młodzieży realizowane będą następujące zajęcia:
- doradztwo zawodowe
- kurs językowy
- zajęcia kulturowe
- przygotowanie pedagogiczne

Czytaj Więcej... o: Kolejne wyjazdy na praktyki zagraniczne

Nasi uczniowie na ćwiczeniach w Instytucie Pojazdów i Maszyn

Uczniowie naszej szkoły w ramach współpracy z Uniwersytetem Humanistyczno-Technologicznym w Radomiu uczestniczyli w specjalistycznych ćwiczeniach w Instytucie Pojazdów i Maszyn.
14.02.2019 technicy pojazdów samochodowych z 3TFS zapoznali się z ofertą Uniwersytetu Humanistyczno –Technologicznego w Radomiu uczestnicząc w ćwiczeniach i laboratoriach. Na liście zawodów z przyszłością z pewnością znajdują się te, które mają związek z rozwojem nowych technologii, usługami dla ludności, rozwojem nowoczesnego przemysłu, obsługą gospodarki i mobilnością a najbardziej z rozwojem przemysłu samochodowego. 
 
 
Czytaj Więcej... o: Nasi uczniowie na ćwiczeniach w Instytucie Pojazdów i Maszyn

79 rocznica egzekucji na Borze

10 lutego na skarżyskim Borze odbyły się uroczystości upamiętniające 79 rocznicę rozstrzelania 360 żołnierzy RP i Związku Walki Zbrojnej.
 
Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji pomordowanych w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Po nabożeństwie zebrani przeszli pod mogiłę, gdzie wzięli udział w kolejnej części uroczystości.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 2A Katarzyna Szczygieł i Mateusz Kuszewski oraz nauczyciele W. Mańko i W. Mączka
zdjęcia: W. Mańko
Czytaj Więcej... o: 79 rocznica egzekucji na Borze

Świąteczne kino

Z okazji Mikołajek klasy: 3tg, 1 tps oraz 1 tf wybrały się do kina Centrum w Skarżysku. Uczniowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli film "Narodziny gwiazd"y z Lady Gagą w roli tytułowej. Jest to poruszająca opowieść o skromnej dziewczynie robiącej wielką karierę piosenkarską. Choć film nie był czystą rozrywką, przeniósł młodych miłośników kina w świat pełen muzyki i dramatycznych wyborów życiowych. Ta produkcja to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika srebrnego ekranu, tym bardziej, iż zapewne będzie o niej głośno na przyszłorocznej gali oskarowej.
Agata Nowak - Wierzchowska

Czytaj Więcej... o: Świąteczne kino

Rozstrzygnięcie konkursu

Wyniki konkursu z okazji 100. lecia odzyskania prze Polskę niepodległości
W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w szkole rozstrzygnięto konkurs dotyczący wiedzy o Polsce niepodległej.Oto laureaci tego konkursu:
I miejsce - Kamil Pajek kl. 3tg
II miejsce - Martyna Zbroja kl. 4 tg
III miejsce - Mateusz Nowak kl. 4 tg
Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny SYMBOLE NIEPODLEGŁEJ (II edycja). Oto wyniki:
I miejsce - Ada Czyż
II miejsce - Anna Dobrowolska 4 tg
III miejsce - Weronika Tarabasz i Weronika Wiśnios 2 tgs
Wszystkim laureatom gratulujemy. 
tekst: p. Agata Nowak - Wierzchowska

Czytaj Więcej... o: Rozstrzygnięcie konkursu

Sukces naszej fryzjerki

dniu 12 grudnia 2018 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim odbył się II Międzyszkolny Konkurs Fryzjerski o Puchar Starosty Tomaszowskiego „Bitwa o włos”.
W zmaganiach konkursowych udział wzięło 20 młodych fryzjerów z 8 szkół uczących w zawodzie fryzjera i technika usług fryzjerskich w tym nasze dwie uczennice: Katarzyna Strzelecka z modelka Kariną Warwas i Iwona Lisowska z modelką Aleksandrą Wroniewską.
Tegoroczne zadanie konkursowe polegało na wykonaniu stylizacji fryzjerskiej zgodnej z hasłem: „Hiszpańskie wesele”. Uczestnicy konkursu w ciągu 60 minut mieli za zadanie wykonać fryzurę, wykazując się kreatywnością, własną inwencją i pomysłowością oraz nowatorstwem rozwiązań w branży fryzjerskiej.
 
 
 
Czytaj Więcej... o: Sukces naszej fryzjerki

Wizyta Mikołaja

6 grudnia z dalekiej Laponii do naszej szkoły dotarł Mikołaj. Towarzyszyły mu urocze Śnieżynki. Niestety, Mikołaj nie przywiózł zbyt wielu prezentów. Nauczyciele zostali obdarowani słusznej wielkości rózgami, co zostało odczytane jako sugestia zmiany zachowania względem uczniów – chodzi oczywiście o klasówki i odpytywanie. Znacznie lepiej Mikołaj ocenił pracę Dyrekcji, która otrzymała od niego urocze aniołki. Jak interpretować ten prezent do końca nie wiadomo - być może chodzi o to, że dyrekcja ma anielska cierpliwość.
tekst: p. Agata Nowak - Wierzchowska,
zdjęcia: Nikola Jagiełło
Czytaj Więcej... o: Wizyta Mikołaja

Eliminacje do Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia

W piątek 07.12.2018 odbył się etap szkolny XXVII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia organizowanej przez PCK. W eliminacja wzięło udział 8 uczennic: Katarzyna Zając i Weronika Majewska z kl 3Tg, Klaudia Zbroja i Natalia Podsiebierska z kl 4Tg, Maria Kasińska, Weronika Drypa, Angelika Warias i Natalia Fąfara z kl 1Tf. Dziewczyny miały do rozwiązania test, który składał się z pytań testowych i pytań typu prawda/fałsz. Celem olimpiady jest sprawdzenie wiedzy i umiejętności uczestników z zakresu istniejących zagrożeń zdrowotnych, sposobów ochrony zdrowia, ochrony środowiska oraz zasad zdrowego stylu życia. Największą ilość punktów zdobyła Klaudia Zbroja i to ona będzie reprezentowała szkołę w etapie rejonowym Olimpiady.
tekst i zdjęcia: p. S. Kęczkowska
Czytaj Więcej... o: Eliminacje do Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia

Graficy z wizytą w Kieleckim Parku Technologicznym

05.12.2018 graficy z klasy 1TPS zapoznali się z ofertą Kieleckiego Parku Technologicznego. Na wstępie spotkali się z p. Szymonem Mazurkiewiczem - dyrektorem Kieleckiego Parku Technologicznego, który zapoznał ich z ofertą KPT. Następnie spotkali się z Mateuszem Pawlikiem - Prezesem Zarządu CABIOMEDE, który zaprezentował potencjał i możliwości druku 3D. Nasi uczniowie mogli zwiedzić Centrum Druku 3D oferujące możliwości zaprojektowania produktu, wykonanie jego prototypu oraz zapoznać się z jego potencjałem sprzedażowym. Podczas wizyty nauka przeplatała się z zabawą. Taką możliwość oferuje Energetyczne Centrum Nauki. 

Czytaj Więcej... o: Graficy z wizytą w Kieleckim Parku Technologicznym

Z indykiem w roli głównej

04 listopada w naszej szkole odbył się coroczny konkurs gastronomiczny. W tym roku młodzi adepci sztuki kulinarnej prezentowali swe umiejętności w temacie „Indyk na różne sposoby”. W konkursie wzięło udział 7 drużyn z terenu województwa: Niepubliczne Technikum w Starachowicach ZDZ w Kielcach, Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 Starachowice, Niepubliczne Technikum Zawodowe im. Żołnierzy Sił Pokojowych ONZ ZDZ w Kielcach, Zespół Szkół ZDZ w Kielcach Szkoła Branżowa I stopnia, Branżowa Szkoła I Stopnia Specjalna Nr 3 w Skarżysku- Kamiennej MOW, Branżowa Szkoła I Stopnia Specjalna Nr 2 w Skarżysku- Kamiennej MOS oraz drużyna naszej szkoły w składzie: Dominika chmura, Samatha di Filippo, Klaudia Łukamska (wszystkie 3 tg).
 
Czytaj Więcej... o: Z indykiem w roli głównej

Sukces Klaudii i Nikoli

W ramach obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Skarżysku-Kamiennej we współpracy z Powiatowym Centrum Rozwoju Edukacji oraz Stowarzyszeniem Arka Noego zorganizowała w poniedziałek spotkanie edukacyjne dla młodzieży szkolnej z powiatu skarżyskiego. W drugiej części spotkania nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu multimedialnego „Razem przeciwko HIV/AIDS” dla uczniów klas gimnazjalnych i szkół średnich.Miło nam poinformować, że III miejsce zajęła Klaudia Łukomska z klasy 3TG a wśród wyróżnionych znalazła się Nikola Jagiełło również z klasy 3TG. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

zdjęcia: Nikola Jagiełło 

Czytaj Więcej... o: Sukces Klaudii i Nikoli

Andrzej w Samochodzie

30 listopada tradycyjnie w naszej szkole wróżono wszystkim chętnym dziewczynom i chłopakom. Spragnieni poznania przyszłości mogli ją poznać przy pomocy wróżbity Andrzeja, który odczytywał z ręki przyszłe szczęścia i nieszczęścia. Co bardziej niecierpliwi mogli również poznać konkretne imię wybranka (ki ) serca z odkrywając właściwe serduszko. Nowością były wróżby ze szpilek, których ułożenie było interpretowane przez biegłą w sztuce wieszczenia tajemniczą Różową Landrynkę. Wszyscy bawili się świetnie, a sprawcą tej miłej imprezy był samorząd szkolny.

tekst: p. Agata Nowak - Wierzchowska,
zdjęcia: Nikola Jagiełło, Dominika Chmura

Czytaj Więcej... o: Andrzej w Samochodzie

Próbna matura z Operonem

W dniach 20-22 listopada uczniowie czwartych klas naszej szkoły pisali próbną maturę organizowaną przez wydawnictwo Operon. Maturzyści zmierzyli się z obowiązkowymi przedmiotami na poziomie podstawowym: językiem polskim, matematyką i językiem angielskim. Arkusze zostały zgodnie ocenione przez młodzież jako trudne, przez nauczycieli - umiarkowanie trudne. Maturzystom życzymy wytrwałości w dalszych przygotowaniach i łatwiejszych pytań maturalnych.

tekst: p. Agata Nowak - Wierzchowska

Czytaj Więcej... o: Próbna matura z Operonem

Podsumowanie projektu Erasmus+

29 listopada 2018 r. w Zespole Szkół Samochodowo-Usługowych odbyło się podsumowanie projektu Erasmus+, w którym nasi uczniowie uczestniczyli od 28 października do 10 listopada. W trakcie spotkania z uczestnikami projektu oraz pozostałymi uczniami szkoły, pani dyrektor Halina Sieczka pokrótce podsumowała czas spędzony w Anglii z podopiecznymi, natomiast pan Łukasz Wnuk zaprezentował zdjęcia i opowiedział ciekawostki związane z dwutygodniowym pobytem na Wyspach Brytyjskich. Na koniec pani dyrektor dokonała oficjalnego wręczenia certyfikatów ukończenia praktyk oraz zaprosiła wszystkich obecnych na poczęstunek przygotowany przez uczniów klas gastronomicznych w naszej szkole. 
tekst: p. Agata Nowak - Wierzchowska
zdjęcia: Nikola Jagiełło, Dominika Chmura

Czytaj Więcej... o: Podsumowanie projektu Erasmus+

Był czas, gdy słowo było bronią

W ramach projektu edukacyjnego w dniach 13-16 listopada biblioteka szkolna przygotowała wystawę pod hasłem „ Był czas, gdy słowo było bronią”.

Na wystawie zgromadzono książki, broszury, gazetki, wydawnictwa z II obiegu. Materiały  zostały udostępnione  z prywatnych zbiorów Pani Danuty Żyły, kustosz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skarżysku-Kamiennej.  Ekspozycja znajdowała się w bibliotece. W dniu 16.11.2018r. została przeniesiona na korytarz szkolny i zakończona apelem. Młodzież pod kierunkiem nauczycieli: Bożeny Chrzanowskiej i Agaty Nowak-Wierzchowskiej przygotowała informacje na temat sytuacji polityczno-gospodarczej w Polsce w latach 1944-1990 oraz zaprezentowała sylwetki pisarzy , których twórczość ukazywała się w II obiegu  (Cz. Miłosz, G.Herling-Grudziński, A. Sołżenicyn).

tekst: p. Magdalena Murawska

Czytaj Więcej... o: Był czas, gdy słowo było bronią

Rozstrzygnięcie konkursu „Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą!”

W ramach obchodów 100-nej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole został ogłoszony konkurs plastyczny na plakat pod hasłem „ Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą!” Jego rozstrzygnięcie miało miejsce podczas uroczystej gali z tej okazji. W konkursie udział wzięło 13 uczniów z różnych klas: Emilia Belicka- 1Tps, Julia Kabała- 1a, Krystian Czyż-2a, Natalia Nowak-2Tgs, Kacper Piwko- 2Tgs, Maciej Synowiec- 2Tgs, Kacper Domański- 2Tgs, Paweł Miśta- 2Tgs, Paweł Nowak-3a, Karina Warwas- 4Tfs, Katarzyna Strzelecka- 4Tfs, Iwona Lisowska- 4Tfs, Karol Urban- 4Tfs. Jury przyznało następujące nagrody:

Czytaj Więcej... o: Rozstrzygnięcie konkursu „Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą!”

Akademia z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości

W ramach obchodów 100- lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, w naszej szkole 14.11.18. miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Uświetnili ją swoją obecnością goście: p. Genowefa Piotrowska- żołnierz AK, p. Andrzej Jakubiec- wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach, p. Jerzy Krawczyk- Naczelnik Wydziału Oświaty, p. Marzena Zajączkowska- Komendant Hufca OHP w Skarżysku- Kamiennej, p. Justyna Warwas i p. Ireneusz Kasprzyk- wychowawcy Hufca.
Z tej okazji młodzież pod kierunkiem p. Joanny Zagajnej- Wiatr przygotowała spektakl pod tytułem „ Drogi Polaków do niepodległości”.
 
Czytaj Więcej... o: Akademia z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Erasmus+ Wycieczka do Lirepoolu i Walii

W dniu 3 listopada wszyscy uczestnicy projektu wybrali się na wycieczkę do Liverpoolu, słynącego nie tylko ze swojego wspaniałego stadionu, ale również doków Alberta, gdzie koncentruje się turystyczna część miasta. Ten wspaniały czerwono-ceglasty obszar wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO skupia w swoim obrębie szeroką gamę atrakcji dla wszystkich odwiedzających. To właśnie tutaj mogliśmy zwiedzić muzeum legendarnej grupy The Beatles czy obejrzeć szczątki słynnego Titanica w Muzeum Morskim. Budynki doków oferują turystom hotele, restauracje, kwiaciarnie czy sklepy z pamiątkami. Z tego głównego punktu turystycznego udaliśmy się pod pomnik królowej Wiktorii, który usytuowany jest w pobliżu jednej z głównych ulic rozrywkowych w Liverpoolu. W tym właśnie miejscu mogliśmy dokonać zakupów, posłuchać ulicznych muzyków, jak również zrelaksować się popijając kawę w którejś z licznych kawiarenek położonych wzdłuż ulicy.
 
 
Czytaj Więcej... o: Erasmus+ Wycieczka do Lirepoolu i Walii

Erasmus+ u kucharzy i fryzjerów

31 października i 1 listopada odwiedziliśmy kolejną grupę naszych uczniów na praktykach w miejscowościach w Bilston i Cannock. Tym razem byli to kucharze odbywający praktykę w barze szybkiej obsługi specjalizującej się w daniach kuchni indyjskiej. Mięliśmy okazję podpatrzeć naszych uczniów w trakcie przygotowywania nadzienia do popularnej indyjskiej potrawy o nazwie Samosa, przekąski w postaci trójkątnego pierożka, smażonego na głębokim oleju. W salonie fryzjerskim dziewczyny miały do wykonania różne zadania takie jak przedłużanie, farbowanie czy szeroko pojęta stylizacja włosów.


tekst i zdjęcia: p. Łukasz Wnuk

Czytaj Więcej... o: Erasmus+ u kucharzy i fryzjerów

Czytanie "Przedwiośnia"

31 października w naszej szkole odbyło się szkolne czytanie Przedwiośnia S. Żeromskiego. Akcje ta miała związek z z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa Priorytet - 3, który jest prowadzony naszej szkole. Tego dnia uczniowie oraz nauczyciele w godzinach od 9.00 do 13.30 czytali głośno "Przedwiośnie" oraz oglądali fragmenty filmu nakręconego na podstawie książki. Ostania powieść Żeromskiego wpisuje się również w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, gdyż jest głosem w dyskusji na temat kształtu odrodzonej Ojczyzny. W akcji brali udział uczniowie: 

Czytaj Więcej... o: Czytanie "Przedwiośnia"

Praktyki zagraniczne Erasmus +

27 października 2018r. szesnastu uczniów Zespołu Szkół Samochodowo-Usługowych w Skarżysku-Kamiennej w towarzystwie dwóch opiekunów wyruszyło na dwutygodniową praktykę zawodową do Wielkiej Brytanii w ramach programu Erasmus+. Po wylądowaniu na lotnisku w Luton, cała grupa udała się na zwiedzanie Londynu. Dzień obfitował w różnego rodzaju atrakcje. Pierwszym punktem programu była wizyta w muzeum figur woskowych Madame Tussaud, w którym oprócz możliwości zrobienia sobie zdjęć z  podobiznami osób znanych z różnych dziedzin życia, można było wybrać się w podróż mini taksówką i poznać historię Anglii w pigułce.

Czytaj Więcej... o: Praktyki zagraniczne Erasmus +

Dyniowy zawrót głowy

We wtorek, 30 października w naszej szkole odbył się halloweenowy pokaz fryzjersko - kosmetyczny oraz rozstrzygnięcie szkolnych potyczek kulinarnych pod hasłem „Dyniowy zawrót głowy”.
Uczniowie klas o profilu fryzjerskim i gastronomicznym zaprezentowali swe umiejętności pod pretekstem zabawy w przededniu ostatnio popularnych zabaw, które przyszły do Polski z Anglii i USA. Halloween był jednak tylko punktem wyjścia do pokazania inwencji młodych mistrzów fryzur, stylizacji i patelni.
 
 
 
 
Czytaj Więcej... o: Dyniowy zawrót głowy

Światowy Dzień Walki z Otyłością

24.10.2018 r. w naszej szkole z okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością odbyła się prelekcja na temat zdrowego odżywiania. Pani Joanna Karpeta z Centrum Dietetycznego Nature House ze Skarżyska - Kamiennej, przekazała słuchaczom informacje na temat tajników zbilansowanej diety, piramidy żywności, sposobu obliczania wskaźnika BIM. W spotkaniu udział brali uczniowie z klas żywieniowych. Wykład przygotowały Grażyna Rokita, Małgorzata Lech - Derlatka, Ewa Janowska - nauczyciele przedmiotów gastronomicznych. tekst: p. Grażyna Rokita zdjęcia: Nikola Jagiełło, Dominika Chmura

Czytaj Więcej... o: Światowy Dzień Walki z Otyłością

Zagraniczne praktyki dla naszych uczniów

Technikum Nr 3 w Zespole Szkół Samochodowo - Usługowych od 12.10.2018 r. do 31.08.2019 r. realizuje projekt pt."Zagraniczna praktyka drogą do kariery" w ramach "Ponadnarodowej mobilności uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego". Uczniowie naszej szkoły wyjadą na zagraniczne praktyki, ponadto dla grupy wyjeżdżającej młodzieży realizowane będą następujące zajęcia:
- doradztwo zawodowe
- kurs językowy
- zajęcia kulturowe
- przygotowanie pedagogiczne

Czytaj Więcej... o: Zagraniczne praktyki dla naszych uczniów

Dzień Chłopaka

27 września  klasa 4TG przygotowała słodki poczęstunek dla wszystkich chłopaków w naszej szkole z okazji Dnia Chłopaka. Płeć piękna klasy 4 TG oprócz słodkości złożyła wszystkim chłopakom najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta

tekst i zdjęcia: p. Łukasz Wnuk

Czytaj Więcej... o: Dzień Chłopaka

Wyróżnienie Emilii Belickiej

Dn. 28 września uczniowie klas 4TG i 2TGS wzięli udział w IX Marszu Różowej Wstążeczki oraz pikniku profilaktycznym. Jest to akcja, która ma celu propagowanie profilaktyki raka piersi. Różowa wstążeczka to międzynarodowy symbol walki z rakiem piersi. Organizatorami akcji są: : Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Skarżysku-Kamiennej, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej, Zespół Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej, skarżyski Klub Amazonek

Czytaj Więcej... o: Wyróżnienie Emilii Belickiej

Ognisko klasowe 3TFS

Dnia 18.09.2018 odbyło się ognisko klasowe klasy 3 tfs. 
Przy pięknej i słonecznej pogodzie, uczniowie wraz z wychowawczynią p. Katarzyną Sońtą i opiekunem p. Marcinem Karpetą spędzili miło czas na rozmowach, integracji i pieczeniu kiełbasek.

tekst: p. Katarzyna Sońta

Czytaj Więcej... o: Ognisko klasowe 3TFS

Technikum, Szkoła Branżowa I Stopnia, Liceum dla Dorosłych

Zobacz, gdzie się znajdujemy

Kontakt

Zespół Szkół Samochodowo - Usługowych
im. Władysława "Oseta" Wasilewskiego

ul. O. Wasilewskiego 5

26-110 Skarżysko - Kamienna

tel. 41 25 11 834

zssu.skarzysko@gmail.com